جهش های کرونا ویروس و تاثیر آن در نرخ انتقال ویروس

جهش های کرونا ویروس و تاثیر آن در نرخ انتقال ویروس

کرونا ویروس ها، ویروس هایی با اندازه متوسط، پوشش دار ودارای  RNA  تک رشته هستند که نام گذاری آنها به دلیل شکل تاج آنها در زیر میکروسکوپ می باشد. این ویروس ها بزرگترین ژنوم از نوع RNA با طول 27 تا 32 کیلوباز را در بین ویروس ها دارند و اندازه ویروس حدود 120 نانومتر می باشد.

 

 زیرخانواده ی کرونا ویروس به 4 دسته طبقه بندی می شوند: آلفا، بتا، گاما و دلتا.
کرونا ویروس های انسانی ( H-COVs ) در 2 گروه از این طبقه بندی قرار می گیرند: گروه آلفا شامل : H-COV-229E  و HCOV-NL63 .
گروه بتا شامل: HCOV-HKU1  ، HCOV-OC43،  سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS-COV و سندرم حاد تنفسی شدید (SARS-COV)  می باشد..

با وجود کاهش محدودیت‌ها در بسیاری از کشورها، کووید-۱۹ همچنان بزرگترین بحران جهان محسوب می‌شود و تحقیقات زیادی درباره آن صورت می‌گیرد. بر اساس تحقیقی جدید، جهش‌های ویروس کرونا روی قابلیت انتقال‌پذیری آن بی‌اثر هستند.

این تحقیق که «کالج دانشگاهی لندن» سرپرستی آن را برعهده داشته، ژنوم‌های ویروس در بیش از ۱۵ هزار فرد مبتلا به کرونا در ۷۵ کشور را مورد بررسی قرار داده. نسخه پیش از انتشار این تحقیق توسط «bioRxiv» منتشر شده است. این مطالعه با استفاده از تحقیقی که اوایل ماه جاری میلادی توسط ژورنال «Infection, Genetics and Evolution» منتشر شد، صورت گرفته است.

سرپرست تحقیق جدید، استاد «فرانسوا بالوکس» از کالج دانشگاه لندن اعلام کرده:

 «با افزایش تعداد جهش‌ها که تا به امروز به ثبت رسیده‌اند، دانشمندان به سرعت در حال تلاش برای درک این موضوع هستند که آیا این جهش ها می‌توانند ویروس را عفونی‌تر یا کشنده‌تر کنند. ما در این تحقیق از یک تکنیک جدید برای تعیین این موضوع که آیا ویروس‌ها با جهش جدید با نرخ بالاتری منتقل می‌شوند، استفاده کردیم و به این موضوع پی بردیم که هیچ کدام از جهش‌ها به نفع ویروس‌ نیستند.»


اکثر جهش‌های ویروس خنثی هستند، اما تعدادی از آن‌ها می‌توانند خطر ویروس را افزایش دهند. در تحقیق جدید ۶,۸۲۲ جهش ویروس کرونا مورد بررسی قرار گرفتند که برای ۲۷۳ مورد آن مدرک قدرتمندی وجود دارد که نشان می‌دهد آن‌ها به صورت مکرر و مستقل صورت می‌گیرند. ۳۱ جهش حداقل ۱۰ بار در دوران شیوع کرونا اتفاق افتاده‌اند.

برای بررسی این موضوع که جهش‌های ویروس کرونا می‌توانند احتمال انتقال آن را افزایش دهند، دانشمندان درخت تکاملی ویروس را مدل‌سازی کردند و سپس جهش‌های خاصی را که عمومیت بیشتری در میان شاخه‌های مختلف دارند، مورد بررسی قرار دادند. یافته محققان نشان می‌دهد که هیچ کدام از جهش‌های معمول کووید-۱۹ نمی‌توانند میزان سرایت آن را افزایش دهند. این تحقیق مشخص می‌کند که برخی جهش‌های رایج خنثی هستند، اما اکثر آن‌ها حتی تا اندازه‌ای ویروس را تضعیف هم می‌کنند.

 

 

دیدگاه های بازدیدکنندگان

doctor 25 تیر 1399 - 11:52

would you please share more details about corona virus?

محمد 25 تیر 1399 - 11:51

با سلام
ممنون از مطالب جامع و خوبتون

پریسا 25 تیر 1399 - 11:48

با سلام
در صورت امکان رفرنس مطالب را قرار دهید.

farhad 25 تیر 1399 - 10:02

با سلام و تشکر از مطالب آموزنده سایت لطفا در زمینه سلول های بنیادی مطلب ارسال نمایید

شادی 17 تیر 1399 - 14:09

مطلب کوتاه و آموزنده بود لطفا از این دست مطالب بیشتر استفاده شود

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.