بهترین روش ارسال نمونه RNA به خارج از کشور چیست؟

تکنیک توالی یابی نسل جدید یا Next Generation Sequencing که به اختصار NGS گفته می شود طی چند سال پیدایش خود، تحول بزرگی را در علوم زیستی و ژنتیکی ایجاد کرده است. این تکنیک که در چند سال گذشته در کشور ما هم شناخته شده و افراد زیادی را به خود جذب کرده است بسیار کاربردی و منطبق با پیشرفت علم در جهان است. یکی از کاربردی ترین زیر مجموعه های این تکنیک، توالی یابی ترانسکریپتوم یا RNA-seq می باشد که معمولا به بررسی بیان ژن ها می پردازد. از این رو محققان ایرانی این نوع از خدمات NGS را بیش از باقی اپلیکیشن ها استفاده می کنند. در یکسال اخیر و با وجود مشکلات بوجود آمده در اثر تحریم هایی که ایرانیان را تحت تاثیر قرار داده، علاوه بر افزایش قیمت ارز و گران شدن انجام این خدمات، مشکل بزرگتری مثل ارسال نمونه های زیستی یا ترانسکریپتوم در کمترین زمان ممکن و بدون از بین رفتگی، دغدغه همیشه محققان این حوزه بوده است. از این رو شرکت توپاز ژن کاوش که با سابقه ترین ارائه دهنده خدمات NGS در ایران می باشد، راه حل مشکل اساسی ارسال نمونه های خود را با بهره گیری از تجربه های پیشین خود، در استفاده از میکروتیوب های آمریکایی RNA Stable شرکت بیومتریکا آمریکا میداند. این میکروتیوب ها که بصورت انحصاری وارد ایران شده است، به عنوان امن ترین روش ارسال نمونه ی ترانسکریپتوم به خارج از کشور فقط در شرکت توپاز ژن و برای مشتریان این شرکت استفاده می شود. مزیت اصلی میکروتیوب RNA Stable این است که میتوان بعد از آماده سازی نمونه در این میکروتیوب، RNA را به مدت 3 تا 12 سال بدون افت کیفیت اولیه، در دمای محیط نگهداری کرد. ارجحیت ارسال نمونه به این روش با سایر روش های ارسال به اختصار در ذیل آمده است:

1) ارسال نمونه با یخ خشک :

این روش که به مدت 3 سال در شرکت استفاده میشد، به عنوان رایج ترین روش ارسال شناخته می شود. اما با توجه به قطع همکاری شرکت های حمل و نقل بین المللی اکسپرس با ایران که بطور مثال می شود از شرکت های DHL، TNT، UPS و شرکت های PDE، Aramex نام  برد و جایگزینی ارسال بصورت CARGO (گمرک به گمرک) که زمان ارسال را به حدود 10 روز می رساند، روش ارسال با یخ خشک روش مناسبی به شمار نمی رود. چرا که حتی 20 کیلو یخ خشک هم نمی تواند 10 روز دوام بیاورد. و در نتیجه حاصل کار، دیگرید شدن نمونه ها خواهد بود.

2) ارسال به صورت رسوب در اتانول و سدیم استات : 

این روش هم مانند ارسال با یخ خشک روش مناسبی است به شرطی که تمام اصول آماده سازی و ارسال به طور کامل رعایت شود. مشکل بزرگ در این روش خاصیت فرار بودن اتانول می باشد که با وجود استفاده از کرایوتیوب هم نمیتوان از آن جلوگیری کرد. به همین دلیل اگر در شرایط استاندارد حمل صورت نگیرد به احتمال بالا با شکست مواجه خواهیم شد.

3) ارسال به صورت لیوفلیز :

شاید به نظر برسد روش لیوفلیزه کردن نمونه ها در RNA، مشابه DNA کاربردی می باشد ولی اینگونه نیست. در این روش و با استفاده از دستگاه لایوفلایزر، RNA قبل از لیوفلیز کامل دچار 30 درصد دگرادگی می شود پس توصیه نمی شود.

توضیحات عکس:

در تصویر بالا 2 نمونه RNA (باندهای سمت چپ) که یکی بلافاصله پس از استخراج ران شده و دیگری ابتدا از رسوب اتانول-سدیم استات خالص سازی شده و روی ژل برده شده را میبینید. 

در سمت راست تصویر، همان نمونه ها را بعد از استفاده از میکروتیوب RNA Stable و انجام خالص سازی از میکروتیوب میبینید. این کیفیت مشاهده شده در سمت راست، قابلیت ماندگاری چند ساله در دمای اتاق را دارند که به همین دلیل روش ارسالی جدید نمونه های RNA به بهترین و موثرترین روش ارسال تبدیل می شود.

لازم به ذکر است که شرکت توپاز ژن، با وجود واردات انحصاری این میکروتیوب ها، فروش آزاد ندارد و از این محصول فقط برای سفارشات NGS مشتریان خود استفاده می نماید.

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.