"زنگ خطر جهش های ویروس کرونا،ایمنی گله ای هم جواب نمی دهد."

رئیس مرکزی تحقیقات ویروس شناسی عنوان کرد:

"زنگ خطر جهش های ویروس کرونا،ایمنی گله ای هم جواب نمی دهد."

 

                  Fight Coronavirus - Resource guide for business, professionals and everyone

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علیرضا ناجی با اشاره به چرخش گونه‌های مختلف ویروس کرونا در دنیا، اظهار کرد: در چند ماه اخیر چهار گونه متفاوت و جدید ویروس از خانواده کرونا ویروس‌ها در دنیا شناسایی شده است.

وی با اشاره به اینکه اخیراً ژاپن یک سویه جدید از ویروس کرونا را در چهار مسافری که از برزیل وارد توکیو شده‌اند، شناسایی کرده است، افزود: کرونا ویروسی که اخیراً دیده شده با مدل‌هایی که در انگلیس و آفریقا شناسایی شده متمایز است.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: تاکنون مشخص شده انواع جدید کرونا ویروس‌های انگلیسی، آفریقای جنوبی و برزیلی نسبت به سویه‌های شناسایی شده در اوایل همه‌گیری قابلیت شیوع و گسترش بیشتری دارند.

وی با بیان اینکه گونه‌های مختلف کرونا خاستگاه خانوادگی و خویشاوندی جدای از یکدیگر دارند اظهار کرد: ممکن است این گونه‌های جدید جهش‌های مشترکی داشته باشند ولی هر کدام جهش‌های خاص و ویژه خود را نیز دارند.

مهم ترین نوع ویروس جهش یافته ی کرونا

استاد تمام ویروس شناسی پزشکی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین نوع ویروس جهش یافته کرونا ۵۰۱.V۲ نام دارد، این ویروس برای نخستین بار ماه اکتبر در آفریقای جنوبی شناسایی شد و پس از آن به چند کشور دیگر از جمله بریتانیا و فرانسه منتقل شد، قابلیت انتشار بسیار بالا و عفونت‌زایی بیشتر از جمله ویژگی‌های این گونه جدید است.

وی در ادامه با اشاره به گونه جهش یافته ۵۰۱.v۱ ویروس کرونا که اکنون VOC ۲۰۲۰۱۲/۰۱ نامیده می‌شود نیز توضیح داد: این گونه جهش یافته نیز پس از شناسایی در جنوب انگلیس به سرعت در سراسر انگلستان گسترش یافت و هم اکنون در بیش از ۶۰ کشور سراسر جهان از جمله ایران شناسایی شده، قابلیت انتشار بسیار بالا نیز یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این واریانت است.

ناجی با تاکید بر اینکه به نظر می‌رسد ویروس جهش یافته بریتانیایی بیماری‌زایی وخیم‌تری را ایجاد کرده خاطرنشان کرد: بیماری‌زایی در این گونه جدید ویروس کرونا خصوصاً در گروه‌های سنی پایین‌تر افزایش پیدا کرده است به شکلی که در ایران هم موج جدیدی از بیماری در جوان‌ترها و افراد زیر ۲۰ سال مشاهده می‌شود.

موج دوم کرونا در دنیا

گونه جهش یافته کرونای آفریقای جنوبی یکی دیگر از مواردی بود که وی به آن اشاره کرد و گفت: به طور کلی موج دوم کرونا در دنیا به این واریانت مربوط می‌شود به شکلی که علاوه بر تغییراتی که در موتاسیون ۵۰۱.v۱ این گونه ایجاد شده، دو متاسیون دیگر نیز در ژن اسپایک این ویروس تغییر کرده، که نتیجه مطالعات اولیه در مورد نوع جهش یافته ویروس کرونا در آفریقای جنوبی نشان می‌دهد این گونه از نوع شناخته شده سایر ویروس‌های کرونا مسری‌تر است.

تفاوت ژنتیکی

ناجی، مهم‌ترین تفاوت ژنتیکی کرونای آفریقای جنوبی با بریتانیایی را حذفی در موقعیت ۶۹ و ۷۰ ویروس بریتانیایی عنوان کرد و افزود: در ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی این حذف‌ها در پس زمینه ژن اسپایک ویروس دیده نمی‌شود.

واکسیناسیون

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مهم‌ترین نگرانی جامعه علمی و محققان را میزان اثرگذاری واکسن‌های مقابله با کرونا ذکر کرد و هشدار داد: جهش‌های کرونا می‌تواند برنامه‌های واکسیناسیون را تحت تأثیر قرار داده و شرایط را پیچیده‌تر کند.

وی با اشاره به اینکه تحقیقات جدید نشان می‌دهد برای مقابله با ویروس کرونای جهش یافته آفریقای جنوبی شاید یک یا دو نوع واکسن فعلی در جهان که کفایت ایمنی‌زایی بالایی دارند مؤثر باشند و نیاز مبرمی به طراحی و تولید واکسن‌های جدیدتر وجود دارد توضیح داد: به گفته پژوهشگران، بقیه واکسن‌ها که کفایت ایمنی‌زایی پایینی دارند نمی‌توانند به راحتی در مقابل جهش‌های این ویروس مقاومت لازم را در بدن افراد ایجاد کنند چرا که جهش‌های نوع جدید ویروس کووید، معروف به ۵۰۱Y.v۲ یا B۱۳۵۱، مقاومت بسیار بالاتری نسبت به انواع غیر جهش یافته ویروس کرونا در برابر آنتی بادی و پادتن‌ها خنثی کننده دارد.

ناجی در ادامه از جهش تازه کرونا در بیمارستانی در باواریای آلمان خبر داد و افزود: این سویه جدید با کمک تست‌های کرونایی روی بیماران شناسایی شد و متخصصان در حال تحقیق و مطالعه درباره این گونه جدید و به دنبال آن اثرگذاری و مقاومت ژنتیکی واکسن‌ها در برابر آن هستند.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه نگرانی درباره جهش‌های سویه های مختلف کرونا همچنان وجود دارد خاطرنشان کرد: کشف و شناسایی چندین گونه جهش یافته کرونا از جمله انگلیسی، آفریقای جنوبی و برزیلی، در جامعه بین‌المللی موجی از بیم و نگرانی را درباره قدرت سرایت بیشتر و ابهاماتی پیرامون اثربخشی واکسن‌های تولید شده در مقابل این گونه‌های جدید این ویروس، برانگیخته است.

ناجی با اشاره به اینکه کاهش مقاومت پادتن‌ها مستقیماً اثربخشی واکسن‌ها را کاهش می‌دهد تاکید کرد: در حال حاضر شرکت‌های دارویی و واکسن سازی تحقیقات گسترده‌ای را در این حوزه آغاز کرده‌اند. شرکت مدرنا با انجام آزمایشات لازم به این نتیجه رسیده است که واکسن آنها کفایت ۸۹ درصدی در برابر واریانت های جدید بریتانیایی را دارد. اما به دلیل هشدارهای انجمن‌های علمی مبنی بر شواهد کاهش ۶ الی ۸ برابری عملکرد بعضی از آنتی بادی‌های خنثی کننده در برابر سویه جدید آفریقای جنوبی، دست به طراحی واکسن جدیدی بر علیه واریانت‌های جدید زده که در حال حاضر در حال انجام کارآزمایی بالینی آن به روش‌های کوتاه مدت و بلند مدت هستند. از طرفی میزان اثر بخشی واکسن‌های جانسون – جانسون و آسترازنکا-آکسفورد در آفریقای جنوبی در برابر واریانت آفریقای جنوبی با کسب اطلاعات در بین جمعیتی بالغ بر ۴۰ هزار نفر در آفریقای جنوبی که قبلاً در کارآزمایی بالینی این ۲ کمپانی شرکت کرده بودند نیز آغاز شده است و اطلاعات آن در چند روز آینده به اطلاع عموم خواهد رسید.

 

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.