تاثیر ژنتیک افراد برمیزان بروز علائم بیماری کرونا

                           

ژن ها ، سرنخی جدید از دلیل علائم شدید بیماری کرونا در برخی از افراد دارند.

اینکه چرا برخی از افراد مبتلا به ویروس کرونا هیچ علامتی ندارند و برخی دیگر به شدت بیمار می شوند، امروزه یکی از بزرگترین معما ها است.

مطالعه ای  بر روی بیش از 2200 بیمار مراقبت ویژه  در مجله ی  Nature ، موجب شناسایی ژن های خاصی شده است که ممکن است پاسخ این معما باشند.

این ژن ها برخی افراد را مستعد علائم شدید Covid-19 می کنند.

این یافته ها ضعف سیستم ایمنی بدن را روشن می کند ، که می تواند به شناسایی روش های درمانی جدید کمک کند.

                            

                                                       Discovery GWAS and meta-analysis results

دکتر کنت بیلی ، مشاور پزشکی در بیمارستان سلطنتی در ادینبورگ ، که پروژه Genomicc را هدایت می کند ، می گوید: این موارد حتی در صورت تولید واکسن نیز همچنان ادامه خواهند داشت.

وی گفت: "واكسن ها باید به میزان قابل توجهی از موارد COVID را كاهش دهند ، اما به احتمال زیاد پزشكان باید طی چند سال آینده در سراسر جهان این بیماری را تحت مراقبت های ویژه درمان كنند ، بنابراین نیاز فوری به یافتن روش های درمانی جدید وجود دارد."

سلولهای "مهاجم"

دانشمندان DNA بیماران را ،در بیش از 200 واحد مراقبت های ویژه در بیمارستان های انگلستان بررسی کردند.

آنها ژنهای هر فرد را اسکن کردند ، که حاوی دستورالعملهای مربوط به هر فرآیند بیولوژیکی است - از جمله نحوه مبارزه با ویروس است.

سپس ژنوم آنها با DNA افراد سالم مقایسه شد تا تفاوت ژنتیکی مشخص شود . تعدادی از این ژن ها پیدا شد - اولین تفاوت در ژن  TYK2 یافت شد.

دکتر بیلی توضیح داد: "این بخشی از سیستم است که سلول های ایمنی بدن شما را مهاجم تر و ملتهب تر می کند."

اما اگر ژن معیوب باشد ، این پاسخ ایمنی ممکن است بیش از حد شود و بیماران را در معرض خطر آسیب رساندن از طریق التهاب ریه قرار دهد.

دسته ای از داروهای ضد التهابی که قبلاً برای بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید استفاده شده است ، این مکانیسم بیولوژیکی را هدف قرار می دهد ، از جمله دارویی به نام Baricitinib

                                     

دکتر بیلی گفت: "این امر این روش را به عنوان کاندیدای قابل قبول برای یک درمان جدید تبدیل می کند." اما مطمئناً ، ما باید آزمایشات بالینی در مقیاس وسیعی را انجام دهیم تا بفهمیم این درست است یا خیر.

همچنین تفاوت های ژنتیکی در ژنی به نام DPP9 که در التهاب و در ژنی به نام OAS که به جلوگیری از کپی کردن ویروس از خود کمک می کند، یافت می شود.

تفاوت در ژنی به نام IFNAR2 نیز در بیماران تحت مراقبت های ویژه مشخص شد.

IFNAR2 در سنتز مولکول ضد ویروسی قوی به نام اینترفرون در ارتباط است ، که به شروع سیستم ایمنی بدن به محض شناسایی عفونت کمک می کند.

تصور می شود که تولید بسیار کم اینترفرون می تواند یک مزیت اولیه برای ویروس ایجاد کند و به او امکان تکثیر سریع را بدهد که منجر به بیماری شدیدتری می شود.

دو مطالعه اخیر منتشر شده در مجله Science ، نقش اینترفرون در بیماری کرونا از طریق جهش های ژنتیکی و یا اختلال خودایمنی که بر تولید اینترفرون تأثیر می گذارد ،را نشان می دهد.

پروفسور ژان لوران کازانوا ، با انجام  تحقیقات در دانشگاه راکفلر در نیویورک ، گفت: "[اینترفرون] تقریباً 15٪ از موارد مهم Covid-19 را در بین المللی در گروه ما ثبت کرده است."

می توان اینترفرون را به عنوان یک درمان تجویز کرد ، اما یک آزمایش بالینی سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه رسید که به بیماران با علائم شدید کمک نمی کند. با این حال ، پروفسور کازانوا گفت که زمان بندی مهم است.

وی توضیح داد: "من امیدوارم که اگر اینترفرون در دو ، سه ، چهار روز اول عفونت تزریق شود ، کار می کند ، زیرا اساساً مولکولی را تولید می کند که بیمار توسط خودش تولید نمی کند."

دکتر ونسا سانچو-شیمیزو ، متخصص ژنتیک از کالج امپریال لندن ، گفت که اکتشافات ژنتیکی بینشی بی سابقه از بیولوژی این بیماری را فراهم می کند.

وی به بی بی سی نیوز گفت: "این واقعاً مثالی از داروی دقیق است ، جایی که در واقع می توانیم لحظه ای را که در آن فرد در گیر بیماری است، شناسایی کنیم."

وی گفت: "یافته های این مطالعات ژنتیکی به ما کمک می کند مسیرهای مولکولی خاصی را که می توانند در درمان مداخله ایجاد کنند را شناسایی کنیم."

اما این ژنوم هنوز هم برخی از رمز و رازها را در اختیار دارند.

مطالعه Genomicc - و چندین مورد دیگر - مجموعه ای از ژن ها را در کروموزوم 3 نشان داده است که به شدت با علائم شدید مرتبط است. با این حال ، زیر بنای زیست شناسی این مورد هنوز شناخته نشده است.

اکنون از بیماران بیشتری خواسته شده است تا در این تحقیق شرکت کنند.

دکتر بیلی گفت: "ما به همه احتیاج داریم ، اما ما به ویژه مشتاق هستیم افرادی را که از گروه های قومی اقلیت هستند را جذب کنیم که دارای علائم بیماری شدید هستند ."

وی افزود: "هنوز نیاز فوری به یافتن روشهای درمانی جدید برای این بیماری وجود دارد و ما باید انتخاب درستی در مورد روشهای درمانی بعدی انجام دهیم ، زیرا وقت اشتباه نداریم."

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.